امنیت دنیای اینترنت و تکنولوژی
هر چیزى زکاتى دارد و زکات دانش این است که آن را به اهلش بیاموزى.
اولین گام در امنیت اطلاعات :
عبارت‌های «امنیت شبکه» و «امنیت اطلاعات» اغلب به جای یگدیگر مورد استفاده قرار می گیرند. امنیت شبکه به طور کلی برای فراهم کردن امکان حفاظت از مرزهای یک سازمان در برابر نفوذگران (مانند هکرها) به کار می رود. با این حال، امنیت اطلاعات به صراحت بر روی محافظت از منابع اطلاعاتی در برابر حمله ویروس‌ها یا اشتباهات ساده توسط افراد درون سازمان متمرکز شده است و برای این منظور از تکنیک‌های جلوگیری از از دست رفتن داده‌ها (DLP) بهره می برد. یکی از این تکنیک ها، تقسیم بندی شبکه‌های بزرگ توسط مرزهای داخلی است.

rss

درباره ما
إنَّ لِکُلِّ شَیءٍ زکاةً، وزکاةُ العِلمِ أن یُعَلِّمَهُ أهلَهُ . هر چیزى زکاتى دارد و زکات دانش این است که آن را به اهلش بیاموزى . امام صادق علیه‏السلام
آمار و امكانات
تعداد بازدیدها :
افراد آنلاین :
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported License.
[html] [/html]

Powered by WebGozar


واژه نامه
ارسال شده توسط امین مقسومی در ساعت ۱:۳٥ ‎ب.ظ

چند واژه کامپیوتری با تعاریفش
برای دیدن این واژه ها به ادامه متن رجوع کنید.

واژه ها بسیار کاربردی می باشند و حتما باید معانی این کلمات را یاد بگیرید.


‌Virtual Memory‌
حافظه مجازی، حافظه ای فرضی که برخی از سیستم های عامل از آن پشتیبانی می کنند. می‌توان حافظه مجازی را به عنوان حافظه ای کمکی برای حافظه اصلی در نظر گرفت. آدرس ذخیره سازی دستورات و داده ها در حافظه مجازی، به صورت آدرس هایی مجازی تولید و استفاده می شوند و هنگام اجرای برنامه، آدرس های مجازی به آدرس های واقعی برای دسترسی داده ها بدل می‌شوند. ‌CRT‌

سرواژه عبارت ‌Cathode-Ray Tube‌، یا لامپ اشعه کاتدی، یکی از فناوری‌های تولید تلویزیون ها و نمایشگرها است. این نمایشگر با شلیک یک پرتو نوری به کمک یک تفنگ الکترونی به صفحه نمایشگر، باعث تولید نقاط نورانی می‌شود. تفنگ های الکترونیکی در ثانیه حدود 60 تا 100 بار به تمام نقاط صفحه یکبار شلیک می کنند.

‌Add-on manager‌

مجموعه ای از سرویس‌ها و نرم افزارهای اینترنتی، مدیر افزونه ها، عبارتی است که برای توضیح بخش، یا قسمتی از یک نرم افزار که به کمک آن بخش، نسبت به اضافه کردن یا حذف امکانات جانبی جدا از نرم افزار اقدام می‌ کند. از میان برخی از نرم افزارهای معروف که از افزونه‌ها استفاده می کنند، می‌توان به یاهو مسنجر و فایرفاکس اشاره کرد.

‌ADC‌

‌ ‌ مخفف عبارت (ATA Disk on Chip) ‌دیسک روی چیپ ‌ATA‌، چیپی است که هم شامل دیسک وضعیت جامد‌ (SSD)‌ و هم شامل رابط گذرگاه ‌ ATAPI‌ می شود. این چیپ ها در سیستم های ‌ ThinClient‌ استفاده زیادی دارد. همچنین کوتاه شده عبارت مبدل آنالوگ به دیجیتال ‌.(Analog-to-Digital Converter)‌

‌Codename‌

اسم رمز، در واژه شناسی نرم افزار و سخت افزار، اسم رمز نامی است که هنگام توسعه یک پروژه به آن داده می شود. پیش از انتشار نهایی آن و طی کردن مراحل توزیع و بسته بندی، شرکت نام نهایی ای برای آن محصول انتخاب خواهد کرد و دیگر اسم رمز آن استفاده نخواهد شد.

‌Lisp‌

زبان پردازش لیست ها، زبان مادر هوش مصنوعی، زبان سمبلی، تابعی و بازگشتی که بر مبنای نظریه های محاسباتی لامبدا خلق شد. نسخه اولیه این زبان را جان مک کارتی در دهه 50 میلادی و در دانشگاه ام آی تی ایجاد کرد. اما امروزه، از ساختار گرامری زبان ‌ C‌ پیروی می کند.

‌Local Area Network‌

در شبکه های کامپیوتری، شبکه های محلی یا به طور کاربردی تر‌:LAN شبکه تبادل داده ها میان کامپیوترهایی است که فاصله کمی با یکدیگر دارند (حداکثر تا شعاع 1 کیلومتر.) شبکه های محلی برای اتصال پایانه ها، ریزپردازنده ها و کامپیوترها در یک یا چند ساختمان مجاور کاربرد دارند. امروزه متوسط سرعت تبادل اطلاعات در شبکه های محلی به 100 مگابیت بر ثانیه رسیده است.