امنیت دنیای اینترنت و تکنولوژی
هر چیزى زکاتى دارد و زکات دانش این است که آن را به اهلش بیاموزى.
اولین گام در امنیت اطلاعات :
عبارت‌های «امنیت شبکه» و «امنیت اطلاعات» اغلب به جای یگدیگر مورد استفاده قرار می گیرند. امنیت شبکه به طور کلی برای فراهم کردن امکان حفاظت از مرزهای یک سازمان در برابر نفوذگران (مانند هکرها) به کار می رود. با این حال، امنیت اطلاعات به صراحت بر روی محافظت از منابع اطلاعاتی در برابر حمله ویروس‌ها یا اشتباهات ساده توسط افراد درون سازمان متمرکز شده است و برای این منظور از تکنیک‌های جلوگیری از از دست رفتن داده‌ها (DLP) بهره می برد. یکی از این تکنیک ها، تقسیم بندی شبکه‌های بزرگ توسط مرزهای داخلی است.

rss

درباره ما
إنَّ لِکُلِّ شَیءٍ زکاةً، وزکاةُ العِلمِ أن یُعَلِّمَهُ أهلَهُ . هر چیزى زکاتى دارد و زکات دانش این است که آن را به اهلش بیاموزى . امام صادق علیه‏السلام
آمار و امكانات
تعداد بازدیدها :
افراد آنلاین :
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported License.
[html] [/html]

Powered by WebGozar


اینترنت
ارسال شده توسط امین مقسومی در ساعت ٦:۱٢ ‎ب.ظ

 شعار ما :  × فقط یک بار بخوانید و عاشق اینترنت و این وبلاگ شوید.×

راهنمایی : زیر هر لغتی که در داخل متون خط کشیده شده باشد ، توضیحات مربوط به آن لغت در آخر هر مقاله نوشته می شود ( دیکشنری وبلاگ).

 LOGO

 

 آدرس وبلاگ ما در بلاگفا : www.pcsecurity.blogfa.comآدرس بلاگفا

 

 

 

 

با سلام خدمت دوستان گرامی

این وبلاگ تازه به جمع وبلاگان فارسی بلاگفا  افزوده شده است و ما این افتخار را داریم تا با آموزش و پرورش اینترنت ایرانی در خدمت شما باشیم.

این شما هستید که تعیین می کنید که ما چه اصول و روشی را برای ادامه کار در این وبلاگ  به کار بندیم.

برای نمونه شما تعیین می کنید که  مطالب وبلاگ ما در کدام زمینه آموزشی باشد . پس نظرات شما برای ما از اهمیت فراوانی برخوردار است.

 

مقدمه آموزش :

افرادی که با اینترنت سروکار دارند 2 گونه متفاوت اند .

گروه اول افرادی که هر روز به طور میانگین4 الی 5 ساعت با اینترنت سروکار دارند .

گروه دوم افرادی که هر  هفته یا هر ماه برای گرفتن پاره ای اطلاعات وارد اینترنت می شوند. ( آن هم اکثرا در کافی نت ).

گروه اول افراد زیر را شامل می شود .

بی کارند و عاشق اینترنت .

دارای شغلی پر مشغله ولی عاشق اینترنت .

افرادی که وب سایت دارند.

افرادی که در علومی خاص تحصیل می کنند.

افرادی که تعصب اینترنتی دارند.

افرادی که کافی نت دارند.

افرادی که در سر کار خود دسترسی به اینترنت دارند .

و غیره.

 

گروه دوم افراد زیر را شامل می شود .

افرادی که دانشجو هستند.

افرادی که شغلی دارند و در زمینه شغل خود می خواهند مطالبی یاد گیرند.

افرادی که علاقه به اینترنت دارند ولی وقت و حوصله کافی ندارند .

افرادی که طالب علم اند و از کتابهای الکترونیکی بهره می برند.

و غیره .

 

خوب وبلاگ ما هم باید طوری باشه که مورد استفاده این دو گروه قرار بگیره. پس سعی می کنیم مطالبمون رو هم در وبلاگ و هم به صورت کتاب الکترونیکی برای داونلود قرار دهیم .

 

درس اول :

شبکه : به مجموعه چندین کامپیوتر متصل به هم که تحت یک قانون خاص  در ارتباط با یکدیگر باشند شبکه می گوییم.دو کامپیوتر وقتی به هم متصل هستند که بتوانند با یکدیگر تبادل اطلاعات داشته باشند.مهم نیست که این کامپیوتر ها از چه طریقی به یکدیگر متصل شده باشند.شاید با کابل مسی و یا شاید با فیبر نوری و یا امواج مادون قرمز و یا ماهواره های مخابراتی.

 

اینترنت : به مجموعه شبکه های بزرگ و کوچک به هم پیوسته را اینترنت می گویند.

اینترنت می تواند تعاریف زیادی داشته باشد ولی در کل وقتی شما با شبکه های کوچک و بزرگ کار کنید رفته رفته متوجه می شوید که اینترنت نیز یک شبکه بسیار بزرگ و نا محدود می باشد . هر شخصی به هر طریق وارد این شبکه شود یک کاربر اینترنتی یا یوزر اینترنتی شناخته می شود .

سایت ( Site ) : سایت ها صفحاتی طراحی شده هستند که  حاوی مطالب یا تصاویر یا برنامه هایی در اینترنت هستند. امروزه سایت ها خدمات گوناگونی را برای کاربران اینترنتی  ارائه می دهند .

به طور کامل به شرح این تعاریف خواهیم پرداخت.

سرور (Server ) : سرور ها کامپیوتر های مادر و اصلی هستند که هر کدام خدمات گوناگونی را ارائه می دهند . از لحظه ای که شما وارد اینترنت می شوید با سرور ها سروکار دارید تا زمانی که از اینترنت خارج می شوید .

 

کلاینت ( Client ) : وقتی شما با کامپیوتر شخصی وارد اینترنت می شوید یک کلاینت محسوب می شوید. در کل کلاینت ها از خدمات ارائه شده سرور ها استفاده می کنند.

در کل در یک مجموعه که دارای دو عامل اصلی مانند رئیس و سرباز باشد و سرباز از رئیس خود اطاعت کند سرور و کلاینت گفته می شوند. بسیاری برنامه های هک با نام های Server  و Client  تعریف می شوند که در آینده به مثال ها و آموزشهای این برنامه ها خواهیم پرداخت.

 

کامپیوتر شخصی ( PC ) : کامپیوتر شخصی به کامپیوتری اطلاق می شود که با کامپیوتری دیگر در ارتباط نباشد . یعنی به عقیده من نمی توان کامپیوتر یک اداره یا بانک یا یک کافی نت را یک کامپیوتر شخصی اطلاق کرد چون در ارتباط به کامپیوتر های دیگر است .

شما اگر یک شبکه دو کامپیوتره  را هم در نظر بگیرید یکی از آنها سرور و دیگری کلاینت می باشد.پس به معنای کامپیوتر شخصی یا همان Personal Computer  نمی باشد.

شبکه از اتصال 2 کامپیوتر به یکدیگر تا اتصال 100 ها نوع کامپیوتر به یکدیگر تشکیل می شود .

ISP: آی اس پی (Internet Service Provider)  به مراکز سرویس دهی اینترنتی طلقی می شود اگرچه تنها یک رابط بین کاربر و مخابرات می باشد ولی در کل از اهمیت زیادی برخوردار است و تخصیص آدرس آی پی (IP) توسط همین دستگاه یا مرکز ارائه می شود .شما با خرید کارت اینترنت و وارد کردن مشخصات آن در کامپیوتر خود از طریق خطوط مخابرات با ... به آی اس پی متصل شده و از طریق این مرکز در اینترنت به گشت و گذار مشغول می شوید . آی اس پی برای قرار دادن شما در جریان  اینترنت به شما یک IP  اختصاص می دهد.

همه افراد حاضر در اینترنت باید با یک دستور یا اسم خاصی شناسایی شوند. ساده تر اگر بخواهم توضیح دهم ...:

در اینترنت همه نقل و انتقال اطلاعات بر اساس پروتکل های خاصی صورت می پذیرد . در این شرایط هر فرد متصل به اینترنت باید به طور اختصاصی شناسایی شود. مثلا وقتی آی اس پی به شما آدرس آیپی زیر را در نظر می گیرد دیگر هیچ فردی در هیچ کجای دنیا نمی تواند از آن آدرس ایپی استفاده کند . البته دامنه آدرس های آیپی هر کشور مختص به خودش می باشد .

یک مثال ساده : آدرس آیی دقیقا مانند یک شماره تلفن یا شماره شناسنامه می باشد.آیا می توان یک شماره تلفن را به 2 نفر واگذار کرد ؟

برای فهمیدن آیپی خود در اینترنت می توانید در دستور زیر در داس استفاده کنید.

مسیر زیر را رفته و در صفحه سیاه ظاهر شده تایپ کنید : ipconfig و کلید اینتر را فشار دهید.

Start è Run è CMD

در این قسمت هم آیپی خودتان و هم آیپی ISP را می توانید مشاهده کنید.

D:\>ipconfig

Windows 2000 IP Configuration

PPP adapter 20 amin maghsoomi

Connection-specific DNS Suffix

IP Address. . . . . . . . . . . . : 217.218.120.144

Subnet Mask . . . . . . . . . . . : 255.255.255.255

Default Gateway . . . . . . . . . : 217.218.120.144

IP Address  متعلق به سیستم ما است و Default Gateway  متعلق به ISP

 

آموزش ابتدایی Command Prompt  یا همان CMD   یا همان برنامه Dos  ویندوز.

قبل از پیدایش ویندوز سیستم عامل مورد استفاده در کامپیوترها داس بود که با وارد شدن ویندوز به عرصه کامپیوتر کم کم داس رخت بر بست و خداحافظی کرد.البته اکنون نیز برنامه هایی هستند که تخت داس نوشته شده و می شوند . در کل داس صفحه سیاهی بود که شما فقط با دستورات سروکار داشتید .البته یادگیری آن جالب و مفید و به درد بخور می باشد.

CMD

 

اغلب کارهایی با این برنامه می توان انجام داد که از دست ویندوز و برنامه های آن خارج است. از دو مسیر می توانید برنامه Cmd  را اجرا کنید.

Start è All Programsè AccessoriesèCommand prompt

یا به طریق زیر :

Start è Run è cmd

در گذشته با همین برنامه انتقال فایل و کنترل کامپیوتر از راه دور نیز ممکن بود و انجام می شد. برای دیدن همه دستورات در این صفحه مشکی تایپ کنید Help  یا علامت ?

 

کارهای زیادی می شود با این برنامه انجام داد ولی سعی می کنم به چند تا ازکاربردی ترین آنها در طول آموزش اشاره کنم.

پیدا کردن ای پی سایت:

 

اول باید تعریفی از IP  داشته باشید. در اینترنت هر کامپیوتر دارای یک آدرس IP  می باشند و این IP  متشکل از 4 عدد بوده که بوسیله نقطه از هم جدا می شوند.مانند  217.219.175.11 هر کدام از این اعداد می توانند تا 255 باشند.

 

خوب پیدا کردن آدرس IP  از طریق CMD  

هنگامی که در اینترنت هستید دستور ping  را تایپ کرده و آدرس سایت را وارد کنید حال کلید اینتر را فشار دهید و متن زیر را خواهید دید. مثلا من سایت فارسی کلوب را پینگ کرده ام.

جواب می شنوم.

 

D:\>ping www.farsicloob.com

Pinging www.farsicloob.com [68.142.197.79] with 32 bytes of data:

Reply from 68.142.197.79: bytes=32 time=1022ms TTL=47

Request timed out.

Request timed out.

Reply from 68.142.197.79: bytes=32 time=1382ms TTL=47

Ping statistics for 68.142.197.79:

Packets: Sent = 4, Received = 2, Lost = 2 (50% loss),

Approximate round trip times in million-seconds:

Minimum = 1022ms, Maximum = 1382ms, Average = 601ms

 

خوب آدرس IP  این سایت 68.142.197.79 می باشد.

خوب با بررسی و پیدا کردن IP  خودمان و یک سایت به یک نتیجه می رسیم که همه افراد و سایت ها و هر چیزی که بر روی اینترنت می باشد دارای یک آدرس IP  می باشد .

فقط این نکته را گفته باشم که IP  سایت ها یکسان می باشند و تغییر نمی کنند ولی IP  هر فردی که وارد اینترنت می شود با هر بار قطع ارتباط از اینترنت و اتصال مجدد تغییر می کند. البته امروزه با به روی کار آمدن مودم های وایرلس ( Wireless  ) این روند تا حدی تغییر کرده یعنی این مودم ها باید IP  ثابت داشته باشند.خوب در این صورت امنیت کمی به خطر می افتد.ولی خوب حتما تا به حال 100 راه برای در امان بودن این مودم ها پیدا کرده اند .

Valid IP : به IP  هایی گفته می شود که در اینترنت معتبر و قابل شناسایی هستند.

 

Invalid IP : IP هایی هستند که در اینترنت هویت مشخصی ندارند و نمی تواند آنها را شناسایی کرد و اصلا با این IP  ها نمی تواند وارد اینترنت شد یعنی نمی توان سوار بر آنها شد و وارد اینترنت شد .

از این IP  ها بیشتر برای شبکه بندی داخلی مانند شبکه های کوچکی مثل کافی نت یا یک اداره استفاده می شود .در شبکه ای مثل کافی نت کامپیوتر اصلی با استفاده از یک Valid IP  وارد اینترنت می شود و این اینترنت را به Invalid IP  های خود تقسیم می کند .

 

DNS : Domain Name Service  .  در صورت درخواست توضیح داده خواهد شد.

 

خوب اکنون که کار IP   و با وظایف آنها آشنا شدیم اکنون باید در مورد وب سایت کمی با یکدیگر به گفتگو بپردازیم .

تبادل اطلاعات :کار اصلی اینترنت در گذشته صرفا معطوف به تبدل اطلاعات مهم دفاعی در امریکا می شد .اکنون فرصت خوبی برای گفتگو و بیان تاریخچه اینترنت نیست چون هدف از این کتاب مطالعه در عمق اینترنت وشبکه نیست و صرفا برای آموزشهای جانبی است.

ارسال اطلاعات و کلا روند اینترنت بر پایه Packet  هایی است که می فرستد و جواب دریافت می کند.

اطلاعات گوناگون در قالب فرمت های مختلف از پورت های متفاوتی ارسال و دریافت می شود .

Port : پورت ها همان دروازه های ورودی اطلاعات کامپیوترها هستند . اگر یک کامپیوتر را یک بندر در نظر بگیریم ، در اینصورت بندرگاه ها همان پورت ها را و کشتی ها همان اطلاعات را تشکیل می دهند. اطلاعات طی یک برنامه خاص از پورت های خاصی وارد سیستم می شوند.

Server  ها و وظایف آنها :

 

چنانچه قبلا ذکر کردیم سرور کامپیوتر مادری است که هر کدام وظایف خاصی دارند.

کامپیوتر مادریک شرکت که 10 کامپیوتر را با همدیگر مرتبط می کند و کامپیوتر اصلی یک کافی نت و کامپیوتر اصلی  یکISP  هم سرور و یک کامپیوتر مادری که در کانادا وظیفه نگهداری هزاران سایت را بر عهده دارد نیز یک سرور محسوب می شود .

هدف ما توضیح دادن سروری است که سایت های بسیاری بر روی آنها قرار دارند ولی برای بهتر متوجه شدن آنها می خواهم سرور یک شرکت کوچک را توضیح بدهم.

 

فرض کنید 10 دستگاه کامپیوتر در یک دانشگاه به هم متصل و تشکیل یک شبکه را داده اند.

خوب ما می خواهیم یک صفحه ای طراحی کنیم که همه این ده دستگاه بتوانند از اطلاعات آن صفحه استفاده کنند . حال این صفحه طراحی شده باید در روی کدام یکی از این دستگاه ها باشد؟ مسلما باید در روی سیستمی باشد که همه این ده دستگاه بتوانند به آن دسترسی داشته باشند .آن کامپیوتر همان کامپیوتر Server می باشد.

یک مثال دیگر البته کمی متفاوت تر .من یک مدرس کامپیوتر هستم و چند دانش آموز در شهرهای مختلف دارم که می خواهم مقالات خود را طوری در اینترنت قرار دهم که همه این چند دانش آموز در هر ساعت از روز بتوانند به آن مقالات دسترسی داشته باشند و همچنین مقالات من هر روز  تغییر خواهند کرد و می خواهم آرشیوی از مقالات من در جایی قرار داشته باشد که این افراد بتوانند به آن آرشیو نیز دسترسی داشته باشند.

خوب در این حالت نیاز به اینترنت داریم که همه این دانش آموز ها بتوانند در هر زمانی که اراده کردند به این مطالب دسترسی دشته باشند . دوم نیاز به یک کامپیوتری داریم که به اینترنت متصل شود و یک IP ثابت داشته باشد وهمیشه درهرحالتی روشن باشد . خوب من مطالب یا صفحه ساخته شده توسط خود را در فولدری در روی آن کامپیوتر قرار می دهم و آن کامپیوتر آدرس آن فولدر را به صورت یک اسم خاص به من ارائه می دهد و من آن آدرس خاص و شناخته شده را به دانش آموزان خود می دهم .

در این حالت وقتی دانش آموز به آن آدرس در اینترنت مراجعه کرد ، یعنی مطالب صفحه ای را که من طراحی کرده ام را از آن کامپیوتر درخواست می کند و طبیعتا آن کامپیوتر ان مطالب را نشان می دهد .

این مطالب تعریف ساده ای از وظیفه سرور بود که مطالب یا Site  (سایت ) را در حافظه خود نگهداری می کند و در صورت درخواست نشان می دهد.

پس سرورها ابر کامپیوتر هایی هستند که وظیفه نگهداری وب سایت ها و اطلاعات را دارند .

وب سایت چیست : وب سایت های صفحاتی هستند که حاوی متون و تصاویر و برنامه هایی که به این صفحات چسبیده است (Hyperlink ) .وب سایت ها می توانند یک صفحه بسیار ساده متن و یا یک صفحه پیشرفته مانند صفحه اصلی سایت یاهو باشند.

برای ایجاد ی وب سایت چندان نیاز به زبانهای برنامه نویسی ندارید و با دانش اندک می توانید کار با نرم افزار هایی مانند Frontpage  و Dreamwaver  و بسیاری نرم افزار های دیگر ، یک سایت طراحی کنید.کلا هر چیزی که شما طراحی کرده اید می تواند به یک وبسایت تبدیل شود. برای تبدیل شدن یک متن یا یک عکس به یک وب سایت باید بتوانید آن صفحه را به یک صفحه HTML  تبدیل کنید . برای درک بهتر این موضوع یک متن در برنامه وُرد بنویسید و در قسمت File  گزینه Save as WebPage  رو انتخاب کنید و Save  کنید. به این ترتیب شما با نرم افزار ساده ای مانند ورد توانستید یک صفحه HTML ایجاد کنید که می توانید این صفحه را در اینترنت به عنوان یک وب سایت قرار دهید. خوب نرم افزار Front page  جزئی از برنامهOffice  می باشد که کارش نوشتن صفحات HTML  می باشد که کار با این نرم افزار بسیار ساده و آسان می باشد.با گذشت زمان اندک و با پیشرفت سریع علوم اینترنتی اکنون صفحات زیباتر سریعتر و پرمحتوا تر وراحت تر تولید می شوند. با وارد شدن زبان های برنامه نویسی مانند PHP , ASP  و غیره ، وب سایت ها از حالت تک بعدی و سکون (Static) به حالت دو طرفه و پویا (Dynamic) تبدیل شدند.اکنون وب سایت ها بهترین مکان های آموزش و فروش و اطلاع رسانی و تفریحی می باشند.مطالبی که شما از یک وب سایت آموزشی با هزینه ای اندک فرا می گیرید برابر است با مطالبی که شما طی ماه ها و با صرف هزینه ای گزاف از خواندن کتاب بدست می آورید.

در زمینه تکنولوژی و علمی ، کتابها مطالب یک سال را جمع آوری و در یک سال منتشر می کنند.اما وب سایت ها همان اطلاعات را هر روز در خود برای بیننده جای می دهند.

سوالی که در مورد کتاب برای شما پیش می آید ممکن است همیشه مبهم بماند ولی شما براحتی می توانید در یک سایت سوال مربوط به مطالب نوشته شده در سایت را وارد کنید و در عرض تنها چند روز به پاسخ برسید.!

ایمیل چیست؟ : Email

 

ایمیل یا پست الکترونیک سرویسی است که از طرف یک سایت ارائه می شود. یعنی آن سایت برای شما یک صندوق پستی با نام دلخواه در نظر می گیرید. شما با این صندوق پستی اینترنتی کارهای زیادی می توانید انجام دهید. نامه بگیرید . نامه بفرستید . و در سایت های گوناگون از این ایمیل استفاده کنید.

اولین سیستم ایمیل فقط یک پروتکل ساده File Transfer  ( انتقال فایل ) بود که آدرس گیرنده در خط اول نوشته می شد و با گذشت زمان محدودیت های این سیستم آشکارتر شد که برخی از آنها عبارت بودند از :

1-فرستادن یک پیام به چند نفر مشکل بود و این مشکل بیشتر مدیران را آزار می داد .مدیران دوست داشتند پیام نوشته شده به همه افراد زیر دست خود برسد.

2- پیام ها هیچگونه ساختار داخلی نداشتند یعنی شناسایی این نامه های غیر ممکن بود .خوب از نظر امنیتی نمی توان به این نامه ها اکتفا کرد.

3- فرستنده پیام یا ایمیل نمی دانست که پیامش به دست گیرنده رسیده است یا نه .

4 – نرم افزار ارسال از دو قسمت تشکیل شده بود که یکپارچه نبودند و نویسنده نامه ابتدا باید نامه خود را در editor  می نوشت و بعدا این نامه را با نرم افزار مخصوص این کار می فرستاد .یعنی استفاده از حالت File Transfer  .

5- اشکال مهم و اساسی که این نامه ها داشتند این بود که فقط فایل متنی قابل ارسال بود و شما نمی توانستید عکس و برنامه و آهنگ و غیره را بفرستید.

و اما امروز:

شما می توانید به نامه های خود ضمیمه های مختلفی مانند برنامه یا عکس و موسیقی نیز اضافه و به شخص مورد نظرتان به هر جای دنیا به راحتی و با چند کلیک ارسال کنید.

هر سایت ارائه کننده ایمیل امکانات خاصی را برای شما در نظر می گیرد.

بررسی ایمیل سایت یاهو : سایت یاهو از قدیمی ترین سایت های سرویس دهنده ایمیل است.یکی از امکاناتی که سایت یاهو برای شما می دهد چت کردن با برنامه یاهو مسنجر می باشد. اگر شما یک ایمیل از سایت یاهو داشته باشید می توانید با برنامه یاهو مسنجر که توسط همان سایت یا شرکت تولید شده است با دوستان خود از هر جای دنیا چت کنید. شما هنگام ثبت نام در سرویس پست الکترونیک یاهو یک نام مستعار برای خود در نظر می گیرید و بعد از پر کردن فرم مربوطه صاحب یک ایمیل می شوید.ایمیل شما به صورت زیر خواهد بود.

AlakiDolaki@yahoo.com

خوب در این ایمیل AlakiDolaki نام انتخابی شما می باشد و پسوند @yahoo.com  نشان دهنده هویت ایمیل شما می باشد.یعنی شما این ایمیل را از سایت یاهو دات کام ایجاد کرده اید.

سایت های بسیاری سرویس ایمیل را ارائه می دهند ولی از مهمترین آنها سایت های زیر می باشد.

www.yahoo.com

www.Google.com

www.Hotmail.com

www.operamail.com

البته من تنها این سایت ها به ذهنم رسید.

 

 

سایت یاهو بدین نظر اهمیت ویژه ای دارد ، چون برنامه معروف خود را یعنی یاهو مسنجر را به همه کاربران ارائه کرده است . برنامه یاهو مسنجر اطاق های گفتگوی بسیار عالی و جالبی را برای کاربران فراهم آورده است که به امکانات زیر می توان اشاره کرد.

اطاق های چت روم (گفتگو) عمومی .( به تعداد زیاد و به تفکیک هر کشور ).

اطاق های کنفرانس.

امکان استفاده از سرویس Voice  (صوت و صدا) . گفتگوی صوتی .

امکان استفاده از سرویس Webcam (دوربین) . گفتگوی تصویری.

امکان استفاده از سرویس Sharing  (تبادل اطلاعات) .ارسال اطلاعات و پشتیبانی از تمام Format  ها .

امکان جستجوی سایت در داخل برنامه.(Web Search ).

امکان Update  رایگان و استفاده از پلاگین .

کم حجم بودن نرم افزار و امکانات جستجو و تفکیک افراد و لیست Contact  و توانایی تغیرات برنامه به دلخواه ( Themes) و دیگر امکانات ویرایشی باعث شده است که این نرم افزار و این سرویس ایمیل یعنی سایت یاهو ، به اولین و معروفترین و پرطرفدارترین سرویس و سایت مشهور شود.

سایت یاهو در گذشته تنها یک سایت جستجو گر بوده ولی با افزایش کاربران این سایت امکانات فوق العاده نیز به این سایت اضافه گشته است.

یاهو آیدی چیست ؟

هنگامی که شما می خواهید با برنامه یاهو مسنجر کار کنید نام کاربری که شما هنگام ثبت نام در یاهو وارد کرده اید را می خواهد که همان آدرس ایمیل شماست ولی با این تفاوت که دیگر شما لزومی به وارد کردن @yahoo.com   ندارید .

 پس اگر ایمیل من Amin_maghsoomi@yahoo.com  می باشد ، در اینصورت آیدی من Amin_maghsoomi  می باشد.

@yahoo.com  نشانگر این است که من آیدی خود یا ایمیل خود را در سایت یاهو دات کام ثبت کرده ام و متعلق به سایت یاهو می باشد. اگر در سایتی مانند گوگل ثبت نام کنید ایمیل شما به صورت amin_maghsoomi@google.com  خواهد بود.البته هنگام ثبت نام سایت مربوطه این مسئله را خاطر نشان خواهد کرد.

در سایتی مانند Opera.com  بعد از ثبت ایمیل به شما خاطر نشان می شود که ایمیل شما به آدرسی مانند : amin_maghsoomi@operamail.com  صحیح می باشد.

 

برخی از تنظیمات مهم دیگر ایمیل یاهو.:

یکی از ویژگی های مهم استفاده از سرویس POP3  می باشد .

ویژگی بعدی حالت DRAFT  در سرویس یاهو می باشد.

ایجاد امکان بلاگ در یاهو یکی دیگر از امکانات جالب این سرویس می باشد که به سرویس یاهو 360 درجه معروف می باشد.

ایجاد SUBDOMAIN   با نام ایمیل از سایت یاهو

افزودن پلاگین های جالب به یاهو.

امکانات جالب و توجه بیشتر مردم به سایت یاهو باعث شده است که برنامه نویسان اینترنتی بیشتر به نرم افزار یاهو و سایت یاهو توجه کنند و همه روزه سیل عظیم برنامه های جدید معطوف یاهو می شود و نظر همه را به خود جلب می کند.

یاهو به قدری جذاب و جالب شده است که امروزه کابران خاص خود را داراست و حتی برنامه نویسانی از همه جای دنیا و حتی از کشور ایران نیز در این زمینه فعالیت می کنند.اگرچه اکثر برنامه های نوشته شده توسط ایرانیان تقریبا تقلیدی از برنامه های ساخته شده توسط کشورهای بیگانه است ولی به هر حال این روند رو به افزایش است تا به حدی که هکران ایرانی توانسته اند برنامه هایی ناب به زبان فارسی و ارزشمند برای ایران تولید کنند. کم کم با بوجود آمدن رقابت بیشتر در بین برنامه نویسان اکنون دیگر سایت یاهو نیز دچار مشکل شده است و نمی تواند جوابگوی نیازهای مردم باشد.

از طرفی برنامه نویسی با روند  HACK افراد باعث شده است که سایت یاهو روند دیگری برای ادامه کار به خود بگیرد و به گونه ای است که هیچ یک از نسخه های برنامه یاهو مسنجر بیشتر از 1 سال دوام نمی آورد و گروه امنیتی یاهو هر از گاهی ورژن های جدید برنامه یاهو مسنجر ( برنامه اختصاصی چت سایت یاهو) را منتشر می کنند.

معطوف شدن هکران به سمت یاهو این مطلب را می رساند که توجه دنیا به سمت یاهو می باشد و کم کم به گونه ای پیش می رود که همه رقبا دیگر تاب رقابت با سایت یاهو را ندارند .

از آنجایی که سعی بر این دارم که در این کتاب از همه نوع مبحثی صحبت کنم ، می خواهم پیرامون امنیت در اینترنت با شما دوستان کمی به تبادل اطلاعات بپردازم.

Security  : امنیت

با فراگیر شدن صنعت کامپیوتر در دنیا افرادی که تقریبا بهتر از دیگران به علوم اینترنتی و کامپیوتری آشنایی داشتند می توانستند از راه دور به سیستم افراد دسترسی داشته باشند و سلامت سیستم آنها را به خطر بیاندازند . به این افراد لقب هکر را دادند.

نفوذ به سیستم افراد با دانش فنی به سبب خرابکاری یا اصلاح.

 به هر حال هکر مانند فردی است که بدون اجازه وارد منزل شما می شود.فرقی نمی کند که به خاطر دزدی آمده یا برای هرس کردن گل و گیاه منزل شما . به هر حال بدون اجازه وارد شده است و شما از این عمل ناراحت می شوید.

با توجه به اینکه امروزه در تمام یا بیشتر منازل کامپیوتر شخصی وجود دارد ، یقینا در این کامپیوتر ها هم اطلاعات مهم و حساس و حتی فایل ها و مدارک محرمانه و شخصی وجود دارد  نتیجه اینکه هیچ کس دوست ندارد محتویات کامپیوتر وی توسط افراد ناشناس و غریبه بازبینی شود. طبیعتا امروزه توجه به مسائل امنیتی بیش از پیش احساس می شود.

ویروس :

ویروس ها برنامه های مخربی هستند که توسط برنامه نویسان قدرتمند نوشته و ساخته و پرداخته می شوند. هر ویروس بسته به نوع خواسته نویسنده خود تاثیرات خاصی روی سیستم می گذارد. ویروس ها با تخریب نقاط حساس سیستم گاه باعث ازکار افتادن سیستم می شوند.البته ویروس ها انواع مختلفی دارند که در مقاله ای جدا توضیح می دهم. فقط این را به خاطر داشته باشید که اگر هر روز وارد اینترنت می شوید و یا اینکه کار با اینترنتتان زیاد است حتما ویروس کش مناسب بر روی سیستمتان نصب باشد و با ویروسی شدن سیستمتان سریعا سیستم عامل آن را تغییر دهید و از بین رفتن ویروس کامپیوترتان مطمئن شوید.

تأثیراتی که ویروس ها بر روی سیستم شما می گذارند گاهی اجتناب ناپذیر است و پشیمانی سودی ندارد. اگرچه بیشتر افراد مشکلی با ویروس ها ندارند ولی من در نوبه خود به شما خاطر نشان می شوم که ویروس ها امروزه بر اساس اهدافی نوشته می شوند که اگر حتی 1% احتمال دادید که ویندوز یا سیستم شما ویروسی است از ورود به اینترنت تا پاکسازی کامل اجتناب کنید. یک مقاله کلی درمورد ویروس ها در حدود 2 سال پیش نوشته ام که سعی می کنم از آن مطالب در این وبلاگ و کتاب هم توضیح دهم.

 

 

 

 

 

دیکشنری وبلاگ :

کتاب الکترونیکی : کتاب الکترونیکی یا E Book مخفف Electronic Book  . فایلی است که پسوند آن PDF   می باشدو با نرم افزار های مختلفی مورد رویت قرار می گیرد.از جمله بهترین PDF خوان ها نرم افزار Adobe Acrobat Reader می باشد. از خصوصیات کتاب های الکترونیکی می توان به این موارد اشاره کرد: مطالب مانند عکس در داخل سند ذخیره شده و نیاز به نصب هیچ فونتی ندارید و نگارنده از هر فونتی می تواند استفاده کند. حجم کم ، کیفیت بالا ، حفظ قانون نشر برای نویسنده،صفحه به صفحه بودن ، بدون نگرانی از بهم ریختگی،تمام کتاب در قالب یک فایل کم حجم بوده،قابل استفاده بر روی موبایل،قابلیت Zoom  مطالب بدون از بین رفتن کیفیت و شفافیت مطالب.